Ľudské správanie je do veľkej miery ovplyvnené zvykmi, ktoré sú zakorenené hlboko v našom najzákladnejšom mozgu, dokonca tak hlboko, že si veľakrát naše správanie ani neuvedomujeme. Ak je toto správanie tak hlboko zakorenené v našich bazálnych gangliách vieme ho zmeniť? Napokon, vraví sa, že zvyk je železná košeľa, alebo nie ?

Sila zvyku (originál názov The power of habit – why do we do what we do and how to change ) vyšla v roku 2012 a ako sa honosí na jej obálke získala ocenenie “Najlepšia kniha roka podľa Wall Street Journal a Financial Times”. Ku mne sa dostal slovenský preklad, ktorý vyšiel v roku 2020 (ISBN 978-80-222-0636-5). Kniha má 271 strán a je rozdelená do 3och častí, pričom každá časť má 3-4 kapitoly. Jej čítanie je veľmi príjemné nakoľko 1 kapitola sa dá hravo prečítať za 1 deň.

V jednotlivých častiach knihy sa dozvedáme ako fungujú zvyky u jednotlivcov, v organizáciach a napokon celých spoločenstvách. Verím, že pre čitateľov, tak ako aj pre mňa bude najviac uchopiteľná práve prvá časť, ktorá hovorí o tom ako zvyku fungujú u jednotlivcov.

Časť I – zvyky jednodlivcov

Práve v tejto časti sa dozvedáme o pojmu “zvykovej slučky” a ako táto jednoduchá slučka: podnet-správanie-odmena funguje. Dozvedáme sa tiež jej fungovanie na úrovni primitívneho mozgu (všetci konšpirátori do pozoru, pretože sa jedná o onen plazí mozoček) a hlavne prečo a ako sa tieto zvyky dostávajú z prefrontálneho kortexu do plazieho mozočku. Je až prekvapivé zistenie, koľko bežných zvykov, resp. činností robíme práve na tejto úrovni. Pre fungovanie tejto zvykovej slučky a jej udržiavanie však podnet-správanie-odmena nestačí a navyše prerušenie takejto slučky nie je jednoduché, pretože sa “len tak nezabúda”. Pre zásadnú zmenu zvykovej slučky je nutné jej “preprogramovanie”.

Kliknutím na „SPOILER“ sa dozviete kľúčové poznatky z danej kapitoly doplnené mojími poznámkami. Neodporúčam kliknúť ak si chcete knihu prečítať.

Premiestnenie zvykov z prefrontálneho kortexu do časti amigdaly dáva možnosť odľahčiť naše racionálne myslenie od “každodenných banalít” a tak môžeme ako šetrič energiu (predsa len mozog je naväčší požierač energie) tak aj šetriť mozgovú kapacitu na dôležité rozhodnutia. Tieto zvyky reps. zvykové slučky sa vieme naučiť – teda dostať ich do plazieho mozgu. Ak vieme ako fungujú tak ich vieme aj ovplyvňovať – je nutné si však uvedomiť, že hoci zvykovú slučku prerušíme a nebudeme ju robiť, tak mozog ju nezabudne. Čo je absolútne dvojsečná zbraň nakoľko je super ak po dovolenke stále vieme cúvať no o to horšie sa potom niektoré zlé zvyky odnaučia.

Nie je asi žiadne prekvapenie že samotná zvyková slučka nestačí – pre jej upevňovanie je nutné aby bola prítomná ešte jeden kľúčový faktor – túžba. Prítomná túžba posilňuje zvykovú slučku, bez túžby zvyková slučka nevznikne, alebo sa neukotví.

Hlboko zakorenené zvyky resp. zvykové slučky jednoducho povedané nevieme vymietiť, alebo vymazať, avšak pri znalosti zvykových slučiek môžeme jednoducho túto slučku preprogramovať a to práve tak že v zvykovej slučky zmeníme SPRÁVANIE – podnet aj odmena ostanú rovnaké. Dôležité je však vedieť, že, aby takáto zmena bola trvalá, tak je dôležitá kľúčová vlastnosť – viera. Môže to byť viera v boha, viera v samého seba, ale jednoducho povedané, ak v zmene zvykovej slučky absentuje viera, ktorá by zvyk podporila v ťažkých okamihoch tak nový návyk týmto testom neprejde.

Časť II – zvyky úspešných spoločností

Druhá časť knihy sa zameriava na fungovanie zvykových slučiek v organizáciach. Hoci základný princíp fungovania zvykových slučiek je rovnaký, s veľkosťou samozrejme rastie aj “komplexnosť týchto slučiek”. Zavedenie jednoduchých základných – kľúčových zvykov môže naštartovať zmenu, ktorá môže vytvoriť nové kľúčové zvyky. Tieto nové zvyky sa môžu stať akýmsi základom pre komplexnú transformáciu spoločnosti. Dozvedáme sa však v tejto kapitole, že je nutná aj pevná vôle samotnej organizácie a že dokonca kríza vie takúto zmenu podporiť.

Kliknutím na „SPOILER“ sa dozviete kľúčové poznatky z danej kapitoly doplnené mojími poznámkami. Neodporúčam kliknúť ak si chcete knihu prečítať.

 

Je až prekvapujúce, že zavedenie kľúčového zvyku (napr. Zvýšenie bezpečnosti), ktorý vytvorí akési “podhubie” môže naštartovať sled udalostí, ktorý umožní komplexnú transformáciu. Paradoxom je, že tento nový kľúčový zvyk nemusí so zámerom takmer vôbec súvisieť (zvýšenie bezpečnosti môže viesť ku vyšším ziskom). Akoby len vytvoril schému a mindset, že “sa to dá”. Komplexnosť v zavádzaní zvykov v organizáciach je zjavná ak si uvedomíme, že vôla, ktorá je nutná pre tieto zmeny, je ako sval – ktorý treba trénovať a ktorý sa vie unaviť. Vizualizácia cieľov je veľmi dôležitá nakoľko bolo dokázané, že vyzualizovanie cieľov dopomáha ku ich plneniu – pomáha najme v ťažkých okamihoch. Nositelia zmeny si však musia byť istý, že to je ich rozhodnutie a oni sami sú nositeľmi tejto zmeny.

Kríza – slovo ktorého sa v organizáciach obávajú asi najviacej (horšie už je len asi bankrot) môže však paradoxne pomôcť naštartovať obrovské zmeny – niekedy nie je na škodu nejakú udalosť ako krízu pomenovať. Je však nutné si uvedomiť, že samotné zmeny treba vhodne “predať”. Samozrejme autor neopisuje žiadny newspeak, alebo niečo podobné, ale ide to prirodzenú povahu, že ľudia sa radi správajú podľa zaužívaných zvykov a preto nové jednoducho musí dostať starý šiat a neznáme musí pôsobiť ako známe. Takto vieme presadiť aj zmeny, alebo nápady, ktoré zdanlivo neporušujú zvykovú slučku no predstavujú inovácie alebo nové postupy.

Časť III – zvyky spoločenstiev

V poslednej časti knihy sa autor zameriava na celé spoločenstvá. Autor popisuje ako vznikajú a sú živené napr. Hnutia. Hnutia začínajú vďaka priateľstvám rastie vďaka voľným väzbám a trvá vďaka vodcom. Voľné väzby sú oveľa dôležitejšie ako si myslíme. Práve voľné väzby majú ten správny charakter, ktorý umožňuje predávanie kľúčových myšlienok či posolstiev. V poslednej časti knihy sa autor taktiež zapodieva pojmom slobodnej vôle a do akej miery sme za svoje správanie zodpovedný.

Kliknutím na „SPOILER“ sa dozviete kľúčové poznatky z danej kapitoly doplnené mojími poznámkami. Neodporúčam kliknúť ak si chcete knihu prečítať.

Voľné väzby môžeme chápať ako priateľstvo s niekým koho poznáme, vieme kto to je, ale nie sme s ním v každodennom kontakte. Paradoxne, takýto typ väzby nám umožňuje predať kľúčové myšlienky (zrejme ja preto, že s daným človekom nie sme v každodennom kontakte a preto s ním nezdieľame každodenné útrapy, ale len tie kľúčové myšlienky). Navyše sa takýmito väzbami rozširuje náš dosah.

Sila zvykov je vynikajúca kniha ktorá vysvetľuje ako fungujú zvyky, resp. zvykové slučky a ako tieto návyky zmeniť či tvoriť a to na osobnostnej úrovni, alebo na úrovni organizácií či hnutí. Kniha Sila zvykov objasňuje ako tieto zvyky fungujú na neurologickej úrovni. Osobne sa mi veľmi páčilo autorovo zhodnotenie v poslednej kapitole kedy uvádza, že na neurologickej úrovni si veľa zvykov neuvedomuje a teda je aj otázne do akej mieri sme za ne zodpovedný no na druhej strane ak si uvedomujeme daný zvyk tak sme potom za svoje plne zodpovedný a hoci zmena zvyku nebude jednoduchá, je určite možná. Kniha sila zvykov nám ukazuje ako nato!

Kniha je veľmi pútavo písaná cez príbehy, ktoré veľmi pekne ilustrujú samotný proces zvykových slučiek. Z môjho pohľadu však sú tieto príbehy najmä v posledných častiach knihy viacej košatejšie a celkom prekrývajú samotné vysvetlenie myšlienky. Oceňujem však autorov doslov v ktorom prikladá “jednoduchý návod” ako začať so zmenou vlastných návykov.

Štýl písania
Typografia (členenie / kapitoly / prehľadnosť)
Informačná hodnota
Osobný prínos
Celkové hodnotenie
0
Mea Gusta
Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Book review

2

Investmenet

2