Hovor ako TED
Konferencia TEDx je celosvetovým fenoménom. Chcete sa naučiť podávať svoje myšlienky zaujímavo, pútavo no hlavne tak aby Vám ostatný skutočne načúvali? Ako jednoducho vysvetliť zložité témy akými sú klimatické zmeny, či jednotlivé procesy v ľudskom mozgu?
Kniha Hovor ako TED od autora Carmine Gallo-a resp. jej 2. vydanie preložené do slovenčiny vyšlo v roku 2016 (ISBN 978-80-566-1196-8). Kniha má 279 strán príjemne rozdelených do 3och častí a 9tich kapitol. Z môjho pohľadu boli kapitoly veľmi umne rozdelené pričom sa veľmi pohodlne dala prečítať 1 kapitola za 1 deň.
Carmine Gallo v knihe veľmi umne vysvetľuje 9 hlavných znakov (tajomstiev), ktoré zdieľajú všetky vynikajúce prednášky na konferenciách TEDx. Jeho závery vychádzajú nie len zo štúdie viac ako 500 TEDx prednášok, ale aj z rozhovorov so samotnými prednášajúcimi. Viacere tieto znaky, úspešných prednášok potvrdzuje najnovšími vedeckými výskumami.
Myšlienky sú menou 21. storočia
V jednotlivých sekciách a kapitolách sa postupne dozvedáme ako má vyzerať správna prezentácia, tak aby boli myšlienky podané pútavo a tak aby aj zložité témy, boli pochopené. Osobne si myslím, že samotné poznatky môžu byť vo veľkej miere použité pri bežnej konverzácii kedy môžeme lepšie predať naše myšlienky, alebo názory.
Warning! Spoiler Alert
Nasleduje stručný opis jednotlivých kapitol s osobnými zápiskami. Prečítaní zápiskov nechávame na zvážení čitateľa.
Nadšenie a zápal. Takto jednoducho by sa dala zhrnúť táto kapitola. Jednoducho aby ste inšpirovali iných, sami musíte byť pre danú tému nadšený a zapálený. Autor dokonca uvádza, že v rámci danej témy by to mala byť až vášeň
Osobne si myslím, že táto kapitola je najdôležitejšia kapitola v rámci prvej časti knihy – Emocinálne. Rozprávaný príbeh pomôže poslucháčovi vizualizovať si informáciu a tým pádom ju ľahšie prijmne a dokonca si ju lepšie zapamätá (viacej o tom bude písané v predposlednej kapitole). Samotný príbeh by mal byť veľmi konkrétny – teda mená, fotky.
Pre mňa osobne však najväčší prínos tejto kapitoly netkvie v informácií, že rozprávaný príbeh pomáha poslucháčovi lepšie ukotviť myšlienky, ale skôr v tom, aký to predstavuje odklon od klasicky podávaných prezentácií.
Poslucháči príjmu vašu správu ak prednes bude prirodzený, ako pri bežnom rozhovore o počasí. Prednesu veľmi pomáhajú správne otvorené gestá, ktoré podporujú vaše slová. Gestá ako ošívanie sa, škrabanie sa či ruky v kapsách nášmu prejavu veľa nepomôžu 🙂
Prirodzený prednes sa dá docieliť tréningom prednesu až sa stane prirodzeným. Pre správne svižné tempo môžeme uvažovať cca 180 slov za minútu. Pri 18min prezentácii by sme potom mali použiť cca 3500 slov.
Naše mozgy zaujíma originalita a najlepší spôsob ako podať samotnú prezentáciu je naučiť poslucháčov niečo nové, alebo podať problematiku originálnym, či nevšedným spôsobom. Aj originálny postoj k problematike postačuje na to, aby sme docielili vylúčenie dopamínu čo má z následok lepšie uloženie informácie do pamäti.
Hlavná myšlienka celej prezentácia by sa mala vtesnať na twitter – nie viacej ako 140 znakov.
Raz za prezentáciu vrazte poslucháčom dych, doslova tak aby im padla sánka. Vznikne tak emočne nabitá udalosť ktorá spolu s dopamínom vytvárajú synergický efekt pri ukladaní informácií.
Tento fakt si môžeme názorne ukázať na jednoduchom prípade – väčšina ľudí si veľmi presne pamätá čo robili 11.9. 2001 keď sa dozvedeli o páde dvojičiek, no horko ťažko si spomenú čo robili pred týždňom. A čo vy pamätáte si čo ste v daný deň pri obdržaní tejto správy robili?
Pri vytváraní takejto emočne nabitej udalosti poslúžia rôzne rekvizity – Bill Gates vypustil komárov.
Doprajte svojím poslucháčom prestávku od dát, analýz a grafov. Mozog reaguje na vtipné situácie veľmi dobre a je pravdepodobné, že po takomto oddychu budú poslucháči ďalej pozorne sledovať vašu prezentáciu.
Vyhnite sa rozprávaniu vtipov. O nevhodných vtipoch ani nerozprávam. ideálne je byť vtipný ale nie nútený.
Výborne poslúžia, osobne postrehy a príbehy, analógie a metafory.
Aj ku témam ako sú mentálne ochorenia ako je nap. schizofrénia sa dajú použiť vtipné poznámku a vsuvku. Môže sa jednať len o pripomienku, alebo dokonca len 1 vetu
Jednoducho osemnásť minút je tak akurát aby ste udržali poslucháčovu pozornosť, no zároveň mali dostatočne veľa času na predanie silnej myšlienky. Bodka.
Používajte trojice: svoje myšlienkové mapy, či príbehy, dáta etc proste organizujte do trojíc. Každá trojica potom môže mať rôzne vnorenia ktoré sú ideálne spracované ako inak – v príbehu.
Pri svojej prezentácií sa snažte pôsobiť na čo najviac zmyslov – využívajte obrázky, videá, hrajte sa s hlasom, alebo skúste vkusne opísať hmatový či čuchový zážitok. Čím viacej zmyslov zapojíme tým lepšie. Pamätajte, že mozog reaguje takmer rovnako na skutočné udalosti ako na udalosti, ktoré si veľmi efektívne predstavuje.
Jeden obrázok je viacej ako tisíc slov. Je vedecky dokázané, že ak slovnú informáciu podporíte obrázkom poslucháči si ju oveľa ľahšie zapamätajú a navyše táto spomienka bude v pamäti dlhšie rezonovať.
Jednoducho ostaňte sami sebou. Nič z vyššie popísaného nebude fungovať ak sa budete na tých rečníkov silou mocou podobať. Je super sa nechať inšpirovať, ale pri samotnej prezentácii musíte byť svojský, mať svoj štýl, vtedy bude prednes prirodzený a najlepšie prijatý poslucháčmi
Knihu by som odporrúčil všetkým, ktorí by radi zlepšili svoje prezentačné schopnosti. Jedným s najväčších prínosov celej knihy aj je, že verejné vystupovanie a schopnosť podať svoje myšlienky nápadito sa dá do veľkej miery naučiť. Nie je to vrodený talent, ale srávne zvolený obsah, tempo reči, reč tela či vhodne zvolený príbeh a predovšetkým tréning. Zdkonolovanie sa aj v tejto disciplíne môže viesť ku skutočnému majstrovstvu v prezentácii svojich myšlienok.
Hovor ako TED je vynikajúcim nástrojom pre pochopenie úspešných prezentácií. Z môjho pohľadu je však jej najväčší prinos v tom, že autor ukazuje, že jednotlivé kľúčové faktory majú svoj vedecké opodstatnenie a že tieto poznatky sa dajú vedome použiť pri vlastnej prezentácii.
V kihe mi však chýba „záverečný ťahák“ ktorý by v prehľadných krokoch zhrnul ako takú prezentáciu vytvoriť. Nechcem naznačiť, že by som očakával nejaký quick fix no nejaký checklist, alebo prehľadný sumár krokov by bol vyníkajúcou referenciou pri budúcom používaní.
PS: Myslím, že stojí za zmienku uviesť sem aj vyníkajúce vide o p. Gallo-a o tom Ako vysvetliť čokoľvek za 15sekúnd.
Štýl písania
Typografia (členenie / kapitoly / prehľadnosť)
Informačná hodnota
Osobný prínos
Celkové hodnotenie
0
zndr
Company entrepreneur, tech enthusiastic, IoT & python programmer, small cap Investor ~ vi veri universum vivus vici ~ \,,/d(-_-)b\,,/
Mea Gusta
Komentáre
Najnovšie Články
-
10 júla, 2024
-
Od stockpicking-u ku ETF investovaniu
17 marca, 2021 -
Sila zvyku
12 decembra, 2020